Kino ze dne 2. března 2024: Markéta Lazarová

V sobotu 2. března měli studenti ze oboru Bohemistiky nezapomenutelný zážitek z filmu Markéta Lazarová. Nebyl to zrovna relaxovaný film s popcornem, ale byl velmi naučný a důležitý pro prohloubení znalosti o středověku v českých zemích.

Stručně o filmu:

Film Markéta Lazarová (1967) byl v roce 1994 na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech zvolen největším českým filmem všech dob. Díky svému volnému zpracování a originálnímu pojetí jednotlivých prvků (herectví, kamera, partitura, výprava) představuje v české kinematografii ojedinělé dílo. Režisér a scénárista filmu František Vláčil film žánrově označil za historickou fresku neboli rapsódii. Baladický příběh je zasazen do středověkého prostředí, konkrétně do první a druhé poloviny třináctého století a zobrazuje svár dvou znepřátelených rodů podle románu Vladislava Vančury z roku 1934. Snímek popisuje střet mezi křesťanstvím a pohanstvím, lidstvem a přírodou, láskou a násilím. Hlavně to je příběh o lásce mezi nevinnou zbožnou pannou Markétou Lazarovou a pohansky divokým příslušníkem loupeživého zemanského rodu Mikolášem. Pro svou velkou lásku se Markéta zřekne lásky k Bohu, kterému byla zaslíbena. Hlavní hrdinku filmu ztvárnila mladá slovenská studentka Magda Vášáryová, roli loupeživého rytíře český herec Josef Kemr. Film Markéta Lazarová je modernistický, zkresluje divákovy představy o tom, jak má vůbec vypadat filmový obraz a manipuluje s divákem skrze prostor a čas.

Autor příspěvku: Natálie, Studentský spolek zahraničních bohemistů

Úvod > Studium > Studentský spolek > Kino ze dne 2. března 2024: Markéta Lazarová