Na podzim tohoto roku uplyne 100 let od narození jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století – Josefa Škvoreckého. Vysoká škola kreativní komunikace v Praze, resp. Literární akademie jako jedno z jejích pracovišť, připravuje mezinárodní konferenci věnovanou jeho životu a dílu. Uskuteční se v Praze ve dnech 22. a 23. 10. 2024 a uspořádáme ji ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR.
Autorovo dílo bylo již zkoumáno z mnoha úhlů pohledu, přesto badatelům stále nabízí řadu zajímavých i aktuálních otázek. Škvorecký zasáhl do českých kulturních dějin nejen jako spisovatel, ale také jako překladatel, esejista, filmový scenárista, hudební a filmový publicista a v neposlední řadě jako redaktor a nakladatel. Jeho dílo bylo publikováno a našlo své čtenáře i odborné a kritické recipienty v mnoha zemích světa. Ačkoli se nám dnes může jeho tvůrčí dráha jevit jako plynulá cesta od autora literární provokace ke klasikovi, i dvanáct let po Škvoreckého odchodu nacházíme v jeho díle momenty, které mohou být nejen příjemně, ale i nepříjemně živé.
Věříme proto, že vám naše konference poskytne inspiraci a podnět k účasti, k níž vás tímto srdečně zveme. V případě zájmu nás prosím o předběžném tématu svého vystoupení informujte nejpozději do 15. 5. 2024. Vítáni budete i v případě, že se konference budete chtít zúčastnit jen jako posluchači.
Všechny přednesené příspěvky budou posléze publikovány ve sborníku, popř. v kolektivní monografii, kterou společně vydají obě spolupořádající instituce.
Na Vaše zprávy se těší a srdečně zdraví
Václav Krištof (kristof@skvorecky.cz)
vedoucí katedry, ředitel Literární akademie
Vysoká škola kreativní komunikace, www.vskk.cz
Na Pankráci 54, 140 00 Praha 4
předseda Společnosti Josefa Škvoreckého
Michal Přibáň (michal.priban@volny.cz)
Ústav pro českou literaturu AV ČR, www.ucl.cas.cz
Vysoká škola kreativní komunikace, www.vskk.cz
Katedra českého a lužického jazyka Ústavu slovanské filologie Jagellonské univerzity v Krakově Vás zve k účasti na mezinárodní interdisciplinární konferenci nazvané HAŠEK. ŠVEJK. ŠVEJKOVINY, která se bude konat v Krakově ve dnech 16.‒17. listopadu 2023.
Veškeré dotazy a přihlášku posílejte na adresu: bohemistyka.ifs@uj.edu.pl .
Katedra českého jazyka a literatury s didaktikou Pedagogické fakulty Ostravské univerzity Vás zve na mezinárodní konferenci Didaktické impulsy 6 (DIDAI6), která se uskuteční v sobotu 14. října 2023.
uzávěrka přihlášek: 18. září 2023
Česká škola bez hranic a Slovenská škola Rhein-Main Vás zve na mezinárodní Online kongres o vícejazyčné výchově, který je přístupný ZDARMA. Kongres se koná 18. – 22. 09. 2023 a přihlásit se můžete zde.
V rámci kongresu spolupracujeme s odborníky ze specializovaných oborů, jako je například pedagogika, psychologie, logopedie a další. Také jsme v kontaktu s rodinami, které vícejazyčnou výchovou žijí.
Našimi letošními hosty jsou například doc. PhDr. Milan Hrdlička, CSc. z Ústavu bohemistických studií na Univerzitě Karlově, Prof. Dr. Barbara Mertins z Technické univerzity v Dortmundu a zpěvačka Debbi, která se narodila v Německu, ale do České republiky se přestěhovala v 10 letech a díky tomu se musela zařadit do českého školského systému.
konferenci pořádá Centrum jazykového vzdělávání MU ve spolupráci s CASAJC v rámci projektu Czech Online – Čeština jako cizí jazyk pro specifické účely.
Všechny potřebné informace naleznete na webu konference: https://cestinabrno2023.cjv.muni.cz/
Srdečně zveme studenty na soutěž Student a věda (sekce Lingvistika). Státní kolo soutěže proběhne 15. května. Podrobnější informace najdete níže, nebo na webu http://mladilingviste.upol.cz/ v sekci Student a věda.
Zveme Vás na studentskou konferenci „Podívejme se na češtinu očima cizinců”, realizovanou v rámci semináře ÚBS Jazykový workshop.
Konference se bude konat dne 9. května 2023 od 9:00 hod. v Týmové studovně Knihovny Jana Palacha.
XVIII. ročník konference České, slovenské a československé dějiny 20. století pořádá Historický ústav Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové. Konference se uskuteční ve dnech 9. a 10. května 2023 v prostorách Filozofické fakulty UHK. V případě nemožnosti realizace osobních setkání se konference uskuteční on-line formou.
Katedra českého jazyka a literatury Fakulty pedagogické ZČU v Plzni Vás zve na 10. mezinárodní vědeckou konferenci navazující na konference o slangu a argotu Sociolekty v různých sférách komunikace. Čas a místo konání konference: 22.–23. listopadu 2022 v prostorách Fakulty pedagogické, Veleslavínova 42 v Plzni.
Důležitá data:
Do 15. 5.: odeslání přihlášky (viz níže): název + abstrakt příspěvku
Do 6. 6. 2022: všem přihlášeným účastníkům bude rozeslán cirkulář s podrobnějšími informacemi o konferenci (včetně programu) + pokyny k platbě
Letos se bude konat již šestnáctá vědecká konference z cyklu „Slovo a věta ve slovanských jazycích. Popis – Konfrontace –Překlad”, pořádaná Ústavem slovanské filologie Vratislavské univerzity.
Zde najdete pozvánku a přihlášku s pokyny pro účastníky.
Termín pro podání přihlášek byl prodloužen, mimo jiné z důvodu tragických událostí na Ukrajině, do 22. května.
Mezinárodní konference Didaktické impulsy 5 (DIDAI5) se uskuteční v sobotu 15. října 2022 (v online prostředí). Konferenci pořádá katedra českého jazyka a literatury s didaktikou Pedagogické fakulty Ostravské univerzity.
Pozvánka
srdečně vás zveme na jednodenní konferenci o autorském stylu a jeho rozpoznávání, která se koná v úterý 27.9. na půdě Národní knihovny ČR v pražském Klementinu. Program přikládám a prosím o jeho distribuci dle vaší úvahy. Písemné příspěvky budou anglicky, ale ústní jednání proběhne v češtině a slovenštině. Vystoupí přednášející z Akademie věd ČR (ÚČL), z Karlovy university (FF, MFF), z Masarykovy university, z Národní knihovny ČR, z Ostravské university a další. V případě zájmu o účast se prosím (zdarma) registrujte pomocí formuláře [1] na stránkách https://digilab.nkp.cz/, záložka Workshop 2022. Konference byla uspořádána na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace poskytované Ministerstvem kultury ČR.
Konference Sinn und Bedeutung 27 se bude konat 14.–16. září na FF UK. Jedná se o nejvýznamnější evropskou konferenci věnovanou sémantice přirozeného jazyka. Tento rok se vůbec poprvé koná v zemi bývalého východního bloku. Lhůta pro zasílání abstraktů je 3. dubna. Více informací najdete na webu: https://sub27.ff.cuni.cz
Oddělení západoslovanských jazyků a literatur, Ústav slovanské filologie Univerzity Adama Mickiewicze v Poznani Vás srdečně zvou k účasti na mezinárodní vědecké konferenci Kódy a antikódy tvorby Václava Havla , která bude konat hybridní formou (kontaktně a online) ve dnech 13. – 14. 12. 2021 na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza v Poznańi. Pozvánku a přihlášku najdete zde
Ústav slovanské filologie Vratislavské univerzity srdečně zve všechny zájemce na V. mezinárodní interdisciplinární vědeckou konferenci „Slovanstvo dříve a dnes – jazyk, literatura, kultura“. Konference se bude konat ve dnech 21.–22. října 2021 ve Vratislavi. Všechny podrobné informace najdete v příloze.
www: slowianszczyzna.wordpress.com
Konference „Jiný Kollár / Kollár a ten jiný“ se bude konat ve dnech 17. a 18. června 2021 na Univerzitě Lóránda Eötvöse (ELTE) v Budapešti.
Radi by sme vás pozvali na 11. medzinárodnú konferenciu SLOVKO 2021, ktorá sa uskutoční 13. – 15. októbra 2021 v Primaciálnom paláci v Bratislave. Tento ročník konferencie bude rámcovo zameraný na počítačové spracovanie prirodzeného jazyka, korpusovú lingvistiku a interdisciplinárny výskum.
Všetky potrebné informácie o podujatí nájdete v pozvánke a na webovej adrese https://korpus.sk/slovko.html.
Registračný formulár na konferenciu zašlite najneskôr do 31. januára 2021 na adresu slovko @ korpus.sk.
Sympozium umožňuje setkání vědecké, pedagogické a široké odborné veřejnosti zabývající se češtinou jako cizím jazykem. Cílem setkání je umožnit diskusi o současném stavu výuky češtiny jako cizího jazyka po celém světě, seznámit se s novými vědeckými poznatky, prezentovat nové učební materiály a elektronické aplikace.
Sympozium se uskutečňuje v srpnu v rámci Letní školy slovanských studií a je přístupné všem účastníkům Letní školy.
Výstupem sympozia je recenzovaný sborník konferenčních příspěvků.
Na tomto místě zpřístupňujeme odkazy na další zajímavé konference týkající se jazykovědného zkoumání.
ÚČJTK a ÚBS FF UK uspořádal mezinárodní sympozium Jedna cesta – tři jazyky, které se uskutečnily 26. a 27. 4. 2019. https://sympozium.c3j.ff.cuni.cz/
Ústav bohemistických studií pravidelně pořádá mezinárodní sympozia o češtině jako cizím jazyku, kterých se účastní bohemisté z celého světa.
Článek publikovaný v časopise SALI (Studie z aplikované lingvistiky, 2018) ročník 9, č. 2, s. 83-84 najdete zde.
SALI : https://studiezaplikovanelingvistiky.ff.cuni.cz/magazin/2018-2-2/ .
16. až 20. srpna 2016 Ústav bohemistických studií a Letní škola slovanských studií pořádaly VIII. mezinárodní sympozium o češtině v zahraničí.
Sborník příspěvků ze sympozia vyšel v podobě e-knihy a je umístěn v elektronické knihovně Karlovy univerzity pod názvem Čeština jako cizí jazyk VIII na adrese: https://ecuni.publi.cz/
V roce 2013 proběhlo sedmé setkání nazvané Čeština ve světě a svět v češtině, kterým si ÚBS připomněl 35 let od svého založení.
Mezi významné aktivity ÚBS patří organizování Letní školy slovanských studií (v roce 2016 se uskutečnil už její 60. běh). LŠSS je určena pro zahraniční bohemisty, kteří mají možnost v jejím průběhu nejen zdokonalovat svoje znalosti praktického českého jazyka a seznamovat se s životem v České republice, ale také mají možnost vyslechnout přednášky předních českých odborníků zabývajících se humanitními vědami.